Cafeneaua din colt
Forum de discutii libere !
Creatie literara - poezie - proza
Aparat critic
Prezentare de literatura
Arta
Arta plastica- Arhitectura
Teatrul - Cinema - Televiziune
Muzica
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
Cafeneaua din colt | Reguli | Inregistrare | Login
POZE CAFENEAUA DIN COLT
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: Profil Bianca777
 | Femeie 24 ani Brasov cauta Barbat 27 - 64 ani |
|
mnovicov
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
|
|
In primul rand asi incerca sa definesc poezia. Tehnic vorbind. Intru-cat din punct de vedere al gandurilor, al sentimentelor poezia nu prea poate fi definita Un poet observa lumea, observa clipele, observa oamenii, observa sentimentele, traieste toate acestea si incearca sa redea esentialul din ele Descarneaza tot, si ramane esenta, fulgerul Aceasta este poezia si din aceasta cauza poezia este plina de metafore, de figuri de stil. Iar atunci cand toate prin ritm si rima, suna a muzica - atunci este superb Dar un asemenea text se poate scrie si in proza - si atunci avem poezie in proza
Cand scriitorul povesteste o intamplare cu anecdotica, cu conflicte, cu aparitia de bine si de rau, fara metafore (sau cu putine), fara prea multe figuri de stil, chiar daca descrie stari sufletesti sau sentimente atunci scriitorul scrie proza .Ca figura de stil regina prozei este comparatia. Cand se intampla ca o asemenea poveste sa fie scrisa in versuri, pline de metafore atunci avem de a face cu un poem - Demonul de Lermontov, Luceafarul lui Eminescu.
Se intampla ca sa gasim intamplari de fiecare zi scrise ca povestiri scurte fara metafore, dar cu anecdotica necesara , dar in versuri atunci avem de a face cu proza in poezie Astfel a aparut un intreg curent artistic - poezia naiva (ex.A.Toma, Petru Vintila) sau cum i s-a mai spus in literatura romana poetii tarani Cam asta ar fi poezia, proza, poezia-n proza, proza-n poezie
_______________________________________ A scrie inseamna a respira! mnov
|
|
| pus acum 20 ani |
|
blueapple
Moderator
 Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
|
|
Inca de cand am facut in scoala si liceu Limba si literatura română şi universala aveam doua repere clare:poezia era poezie si proza proza. In ce categorie poate fi introdus de exemplu textul meu "Noua drumuri" atata timp cat este scris in fraze.Stiu ca in poezie anumite cuvinte de legatura nu se mai folosesc.Versurile lungi au totusi o anumita legatura unele cu altele pentru a oferi o anumita muzicalitate specifica. Ce parere ai despre poezia lipsita de metafore.Versurile care cuprind practic o insiruire searbada de cuvinte fara muzicalitate?
_______________________________________ "Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)
|
|
| pus acum 20 ani |
|
mnovicov
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
|
|
1) Pai ti-ai cam raspuns singura ! 2) Poezia fara metafore nu e poezie, e in cel mai bun caz proza (poate fi doar o simpla scriere pe hartie) 3) Cum textul tau (daca e acelasi pe care il stiu de pe forumul Mihai Leonte) este plin de metafore, este povestea unei trairi dar nu o poveste de contradictie Deci dupa parerea mea este poezie in proza Ti-am mai spus cauta Albatrosul de Gorki
_______________________________________ A scrie inseamna a respira! mnov
|
|
| pus acum 20 ani |
|
blueapple
Moderator
 Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
|
|
1) Nu mi-ai raspuns la intrebarea legata de acele cuvinte de legatura care in poezie nu se mai folosesc.Probabil singura la care nu mi-am raspuns 2) Parerea ta cu care eu sunt de acord.Altii insa nu.Exemple sunt multe de dat vis-a-vis de 2000-isti 3) Da e acelasi text despre care ai spus si acolo ca este poezie in proza.Voi incerca sa-l rescriu in versuri.
_______________________________________ "Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)
|
|
| pus acum 20 ani |
|
mnovicov
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
|
|
Cuvintele de legatura in general e bina sa fie evitate. Acolo unde ele nu pot vi evitate, sau evitarea lor strica poezia (am spus poezia nu ritmul sau rima) atunci se poate folosi un minim de cuvinte Dar de multe ori cuvintele de legatura distrug metafora, dar ramane ritmul si rima Dar poezia s-a dus Acum depinde de fiecare autor ce socoteste el poezie De multe ori chiar evitarea cuvintelor de legatura naste metafora A ramas celebra poezia lui Nikita in care poetul ii spune iubitei sa-l inveleasca cu sufletul ei Incercati cum ar fi fost sa spuna ai un suflet cald ca pot sa ma invelesc in el Era acelasi lucru, dar poezia ar fi plecat la plimbare
_______________________________________ A scrie inseamna a respira! mnov
|
|
| pus acum 20 ani |
|
blueapple
Moderator
 Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
|
|
Tot in poezia moderna se mai aplica o metoda care se spune ca da libertate cititorului de a interpreta liber textul si anume eliminarea voita a semnelor de punctuatie.Nu cumva acest lucru confera un alt ritm,o alta intonatie in recitarea si de ce nu in unele cazuri un alt sens mesajului autorului?
_______________________________________ "Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)
|
|
| pus acum 20 ani |
|
maximilian
O.K! De-al nostru
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
|
|
Depinde ce vrei sa arati, Tu totusi (prin scriere) impui (pana la un moment dat) si modul in care cititorul trebuie sa vada textul Nu cred (si sa cam dovedit asta) ca lipsa totala a semnelor de punctuatie favorizaeaza poezia Se foloseste ruperea versului in locul semnelor de punctuatie, dar rezultatul va fi intotdeauna versul alb
_______________________________________ Scriu deci exist mjn
|
|
| pus acum 20 ani |
|
blueapple
Moderator
 Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
|
|
M-am lovit de asta la multe poezii primind observatii legate de mesajul poeziei.Unii incercau sa-mi dea idei cum sa modific poezia,fiind atelier se putea face acest lucru.Dar odata lansat textul intr-un spatiu mai larg nu mai poti schimba nimic. Alt lucru care pentru mine este absurd este scrierea numelor proprii cu litera mica.Nu numai nume de oameni ci si nume de tari,orase,...
_______________________________________ "Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)
|
|
| pus acum 20 ani |
|
maximilian
O.K! De-al nostru
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
|
|
Draga mea, Autorul este Dumnezeul propriilor poezii si a propriilor scrieri Poate sau nu sa tina seama de sugestii. Asa ca analiza finala o faci tu in chip de autor, daca socotesti ca sugestia se potriveste ca poezia ta, atunci o aplici, daca nu, NU ! Tu ai libertatea deplina de a scrie ce vrei si cum vrei, iar cititorul are libertatea deplina de a citi ceea ce doreste Cateodata e bine sa faci compromisuri, dar pana la a renunta la propriul stil si la propria personalitate
_______________________________________ Scriu deci exist mjn
|
|
| pus acum 20 ani |
|
blueapple
Moderator
 Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
|
|
Compromisurile pot arunca in aer uneori stilul si manifestarile de moment al unui autor care inca nu este sigur catre ce drum sa-si indrepte pasii.Spun asta pentru ca din cauza bombardamentului insistent al altor autori pentru o perioada am incetat sa mai scriu.Abia dupa un timp am reusit sa revin la adevaratul meu stil dictat de propria personalitate.Critica face bine dar uneori duce la o oarecare neincredere in propriile creatii. Exact despre acea libertate de a scrie a autorului si de a citi a consumatorului de literatura am discutat de multe ori in contradictoriu cu mai multi amatori ai cuvantului scris.Totul a ramas in coada de peste.
_______________________________________ "Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)
|
|
| pus acum 20 ani |
|
maximilian
O.K! De-al nostru
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
|
|
Parerea mea este ca lucrurile sunt clare. Nu exista o reteta general valabila In functie de propria personalitate alegi o modaliatea de a trata problemele si o aplici Vezi tu Libertatea este in primul rand LIBERTATEA DE A GANDI in functie de propria noastra personalitate Restul sunt doar povesti Trebuie sa ii respectam pe altii respectandu-ne in primul rand pe noi. Pare doar o problema de scriere literara, dar este o atitudine de viata care se reflecta in a scrie !
_______________________________________ Scriu deci exist mjn
|
|
| pus acum 20 ani |
|