Cafeneaua din colt
Forum de discutii libere ! Creatie literara - poezie - proza Aparat critic Prezentare de literatura Arta Arta plastica- Arhitectura Teatrul - Cinema - Televiziune Muzica
Lista Forumurilor Pe Tematici
Cafeneaua din colt | Reguli | Inregistrare | Login

POZE CAFENEAUA DIN COLT

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Profil Bianca777
Femeie
24 ani
Brasov
cauta Barbat
27 - 64 ani
Cafeneaua din colt / Despre literatura / Poezie-n proza Proza-n poezie Moderat de blueapple
Autor
Mesaj Pagini: 1
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
In primul  rand  asi  incerca  sa  definesc  poezia. Tehnic  vorbind.  Intru-cat  din  punct  de  vedere al  gandurilor,  al  sentimentelor  poezia  nu  prea  poate fi  definita
Un  poet  observa  lumea,  observa   clipele, observa  oamenii, observa  sentimentele,  traieste   toate  acestea  si  incearca  sa  redea  esentialul  din  ele
Descarneaza  tot, si  ramane  esenta,  fulgerul   Aceasta  este  poezia  si  din  aceasta  cauza  poezia  este  plina  de  metafore,  de  figuri  de  stil.  Iar  atunci  cand  toate  prin  ritm  si  rima,  suna  a  muzica  -  atunci  este  superb
Dar  un  asemenea  text  se  poate  scrie  si  in  proza -  si  atunci  avem  poezie  in  proza

Cand  scriitorul  povesteste  o  intamplare  cu  anecdotica,  cu  conflicte,  cu  aparitia  de  bine  si  de  rau,  fara  metafore  (sau  cu  putine),  fara  prea  multe  figuri  de  stil,  chiar  daca  descrie  stari  sufletesti  sau  sentimente  atunci  scriitorul  scrie  proza .Ca  figura  de  stil  regina  prozei  este  comparatia.
Cand  se  intampla  ca  o  asemenea  poveste  sa  fie  scrisa  in  versuri,  pline  de  metafore  atunci  avem  de  a  face  cu  un  poem - Demonul  de  Lermontov, Luceafarul  lui  Eminescu.

Se  intampla  ca  sa  gasim  intamplari  de  fiecare  zi   scrise  ca  povestiri  scurte  fara  metafore, dar  cu  anecdotica  necesara ,  dar  in  versuri  atunci  avem  de  a  face  cu  proza  in  poezie
Astfel  a  aparut  un  intreg  curent artistic - poezia  naiva (ex.A.Toma, Petru  Vintila) sau  cum  i s-a  mai  spus  in  literatura  romana  poetii  tarani
Cam  asta  ar  fi  poezia, proza, poezia-n proza, proza-n poezie


_______________________________________
A  scrie  inseamna  a   respira!
mnov

pus acum 20 ani
   
blueapple
Moderator

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
Inca de cand am facut in scoala si liceu Limba  si literatura română şi universala aveam doua repere clare:poezia era poezie si proza proza.
In ce categorie poate fi introdus de exemplu textul meu "Noua drumuri" atata timp cat este scris in fraze.Stiu ca in poezie anumite cuvinte de legatura nu se mai folosesc.Versurile lungi au totusi o anumita legatura unele cu altele pentru a oferi o anumita muzicalitate specifica.
Ce parere ai despre poezia lipsita de metafore.Versurile care cuprind practic o insiruire searbada de cuvinte fara muzicalitate?


_______________________________________
"Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)

pus acum 20 ani
   
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
1) Pai  ti-ai cam  raspuns  singura !
2)  Poezia  fara  metafore  nu  e  poezie,  e  in  cel  mai  bun  caz  proza  (poate  fi  doar  o  simpla  scriere  pe hartie)
3)  Cum  textul  tau (daca  e  acelasi  pe  care  il  stiu  de  pe  forumul  Mihai  Leonte)  este  plin  de  metafore,  este  povestea  unei trairi  dar  nu o  poveste  de  contradictie  Deci  dupa  parerea  mea  este  poezie  in  proza  Ti-am  mai  spus  cauta  Albatrosul  de  Gorki


_______________________________________
A  scrie  inseamna  a   respira!
mnov

pus acum 20 ani
   
blueapple
Moderator

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
1) Nu mi-ai raspuns la intrebarea legata de acele cuvinte de legatura care in poezie nu se mai folosesc.Probabil singura la care nu mi-am raspuns
2) Parerea ta cu care eu sunt de acord.Altii insa nu.Exemple sunt multe de dat vis-a-vis de 2000-isti
3) Da e acelasi text despre care ai spus si acolo ca este poezie in proza.Voi incerca sa-l rescriu in versuri.


_______________________________________
"Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)

pus acum 20 ani
   
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
Cuvintele  de  legatura   in  general e  bina  sa  fie  evitate.
Acolo  unde  ele  nu  pot  vi  evitate,  sau  evitarea  lor  strica  poezia  (am  spus  poezia  nu  ritmul sau  rima)  atunci  se  poate  folosi  un  minim  de  cuvinte
Dar  de  multe  ori  cuvintele  de  legatura  distrug  metafora,  dar  ramane  ritmul  si  rima  Dar  poezia  s-a  dus  Acum  depinde  de  fiecare  autor  ce  socoteste  el  poezie   De  multe  ori  chiar  evitarea cuvintelor  de  legatura  naste  metafora
A  ramas  celebra  poezia lui  Nikita in  care  poetul  ii  spune  iubitei  sa-l  inveleasca  cu  sufletul  ei  Incercati  cum  ar  fi  fost  sa  spuna  ai  un  suflet  cald  ca  pot  sa  ma  invelesc  in  el  Era  acelasi  lucru,  dar  poezia  ar  fi  plecat  la  plimbare


_______________________________________
A  scrie  inseamna  a   respira!
mnov

pus acum 20 ani
   
blueapple
Moderator

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
Tot in poezia moderna se mai aplica o metoda care se spune ca da libertate cititorului de a interpreta liber textul si anume eliminarea voita a semnelor de punctuatie.Nu cumva acest lucru confera un alt ritm,o alta intonatie in recitarea si de ce nu in unele cazuri un alt sens mesajului autorului?

_______________________________________
"Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)

pus acum 20 ani
   
maximilian
O.K! De-al nostru

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
Depinde  ce  vrei  sa  arati,  Tu  totusi  (prin  scriere)  impui (pana  la  un  moment dat) si  modul  in  care cititorul  trebuie  sa  vada  textul Nu  cred  (si  sa  cam  dovedit  asta) ca  lipsa  totala  a  semnelor  de  punctuatie  favorizaeaza  poezia Se  foloseste  ruperea  versului in  locul semnelor  de  punctuatie,  dar  rezultatul  va  fi  intotdeauna  versul  alb

_______________________________________
Scriu  deci  exist
mjn

pus acum 20 ani
   
blueapple
Moderator

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
M-am lovit de asta la multe poezii primind observatii legate de mesajul poeziei.Unii incercau sa-mi dea idei cum sa modific poezia,fiind atelier se putea face acest lucru.Dar odata lansat textul intr-un spatiu mai larg nu mai poti schimba nimic.
Alt lucru care pentru mine este absurd este scrierea numelor proprii cu litera mica.Nu numai nume de oameni ci si nume de tari,orase,...


_______________________________________
"Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)

pus acum 20 ani
   
maximilian
O.K! De-al nostru

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
Draga  mea,
Autorul  este  Dumnezeul  propriilor  poezii si  a  propriilor  scrieri
Poate  sau  nu  sa  tina  seama  de  sugestii.  Asa  ca  analiza  finala  o  faci  tu  in  chip  de  autor,  daca  socotesti  ca  sugestia  se  potriveste  ca  poezia  ta,  atunci  o  aplici,  daca  nu,  NU !  Tu  ai  libertatea  deplina  de  a  scrie  ce  vrei  si  cum  vrei,  iar  cititorul  are  libertatea  deplina  de  a  citi  ceea  ce  doreste
Cateodata  e  bine  sa  faci compromisuri,  dar  pana  la  a  renunta  la  propriul  stil  si  la  propria  personalitate


_______________________________________
Scriu  deci  exist
mjn

pus acum 20 ani
   
blueapple
Moderator

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
Compromisurile pot arunca in aer uneori stilul si  manifestarile de moment al unui autor care inca nu este sigur catre ce drum sa-si indrepte pasii.Spun asta pentru ca din cauza bombardamentului insistent al altor autori pentru o perioada am incetat sa mai scriu.Abia dupa un timp am reusit sa revin la adevaratul meu stil dictat de propria personalitate.Critica face bine dar uneori duce la o oarecare neincredere in propriile creatii.
Exact despre acea libertate de a scrie a autorului si de a citi a consumatorului de literatura am discutat de multe ori in contradictoriu cu mai multi amatori ai cuvantului scris.Totul a ramas in coada de peste.


_______________________________________
"Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)

pus acum 20 ani
   
maximilian
O.K! De-al nostru

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
Parerea  mea  este  ca  lucrurile  sunt  clare.  Nu  exista  o  reteta  general  valabila In  functie  de  propria  personalitate  alegi  o  modaliatea  de  a  trata  problemele  si  o  aplici
Vezi  tu  Libertatea  este  in  primul  rand  LIBERTATEA  DE  A  GANDI  in  functie  de  propria  noastra   personalitate  Restul  sunt  doar  povesti  Trebuie  sa  ii  respectam  pe  altii  respectandu-ne  in  primul  rand  pe  noi.  Pare  doar  o  problema  de  scriere  literara,  dar este  o  atitudine  de  viata  care  se  reflecta  in  a  scrie !


_______________________________________
Scriu  deci  exist
mjn

pus acum 20 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la