Cafeneaua din colt
Forum de discutii libere ! Creatie literara - poezie - proza Aparat critic Prezentare de literatura Arta Arta plastica- Arhitectura Teatrul - Cinema - Televiziune Muzica
Lista Forumurilor Pe Tematici
Cafeneaua din colt | Reguli | Inregistrare | Login

POZE CAFENEAUA DIN COLT

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
danutza_84 pe Simpatie
Femeie
25 ani
Galati
cauta Barbat
26 - 55 ani
Cafeneaua din colt / Poezii Maximilian / Ganduri ( Haiku in forme proprii si personale - dreptul meu) Moderat de blueapple
Autor
Mesaj Pagini: 1
maximilian
O.K! De-al nostru

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
Ganduri

Versuri canta
Gandul tremura
Apa-i adanca


_______________________________________
Scriu  deci  exist
mjn

pus acum 20 ani
   
maximilian
O.K! De-al nostru

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
Ape  adanci

Aripi zboara
Piatra sparge
Adanca liniste


_______________________________________
Scriu  deci  exist
mjn

pus acum 20 ani
   
maximilian
O.K! De-al nostru

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
Ganduri  bune

Floarea magnoliei
Aurora boreala
Bucuria gandului


_______________________________________
Scriu  deci  exist
mjn

pus acum 20 ani
   
maximilian
O.K! De-al nostru

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
Calm

Albul florilor de cais
Verdele firului de iarba
Sunete muzica de pian


_______________________________________
Scriu  deci  exist
mjn

pus acum 20 ani
   
maximilian
O.K! De-al nostru

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
Tristete

Toamna aramie
A trecut pe la ureche
Frunze cazande


_______________________________________
Scriu  deci  exist
mjn

pus acum 20 ani
   
maximilian
O.K! De-al nostru

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
A canta

Ciocarlia canta
Izvorul murmura
Pana mea scrie


_______________________________________
Scriu  deci  exist
mjn

pus acum 20 ani
   
maximilian
O.K! De-al nostru

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
Rost

Floarea-i dragoste
Frunza-i iubire
Radacina pamant


_______________________________________
Scriu  deci  exist
mjn

pus acum 20 ani
   
maximilian
O.K! De-al nostru

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
Fruntea  pe  umarul  meu
La  deal  dar  si  la  vale
sa-l  lasi
De  vrei  impreuna
A  merge
Prin  praful  de  stele
Eu  te  astept
Fruntea  sa-ti  lasi
Pe  umarul  meu
Sa  tremuri  de  frig
Pe  umarul  meu
De  caldura  sa  suferi
Langa pieptul meu
Florile  sa le  culegi
Dintre  buzele  mele
Primavara
Iar  toamna  sa vezi 
Culoarea
In  oglinda ochilor mei


_______________________________________
Scriu  deci  exist
mjn

pus acum 20 ani
   
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
Piatra  rotunjeste
Vantul bate  din aripi
Izvorul  curgand


_______________________________________
A  scrie  inseamna  a   respira!
mnov

pus acum 20 ani
   
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
Foarfeca  croieste
Zborul  prabuseste
Verdele lumii


_______________________________________
A  scrie  inseamna  a   respira!
mnov

pus acum 20 ani
   
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
Steaua  alearga
Noapte  cernita
Ziua  odihneste


_______________________________________
A  scrie  inseamna  a   respira!
mnov

pus acum 20 ani
   
blueapple
Moderator

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
Din nou ma vad nevoita sa iti spun ca ceea ce scrii sunt simple ganduri,nu haiku-uri.Nu respecta gradarea tematicii abordate de haiku in general(natura),verbul ultim din gandul:

"Piatra  rotunjeste
Vantul bate  din aripi
Izvorul  curgand"-  trebuie sa fie la prezent,nici numarul de silabe.

Daca vrem sa scriem haiku-uri sau sonete,sau alte forme cu o structura fixa,impusa de specificul fiecareia atunci le respectam regula.


_______________________________________
"Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)

pus acum 20 ani
   
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
De  acord  Si  unde  fac  o  crima?  Nu  vad  de  ce  nu  as  putea  scrie  cum  vreau  eu  Nu  iti  place,  nu  citesti,  nu  te  obliga  nimeni !
Clar ! ?


_______________________________________
A  scrie  inseamna  a   respira!
mnov

pus acum 20 ani
   
blueapple
Moderator

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
Foarte clar.Problema este ca imi place si voi continua sa citesc.  :limba: :nod:

_______________________________________
"Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)

pus acum 20 ani
   
Theodora49
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2
:wink2:Mi-a placut mult .."Fruntea pe umarul meu...."  super....

pus acum 20 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la