Cafeneaua din colt
Forum de discutii libere !
Creatie literara - poezie - proza
Aparat critic
Prezentare de literatura
Arta
Arta plastica- Arhitectura
Teatrul - Cinema - Televiziune
Muzica
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
Cafeneaua din colt | Reguli | Inregistrare | Login
POZE CAFENEAUA DIN COLT
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: danutza_84 pe Simpatie
 | Femeie 25 ani Galati cauta Barbat 26 - 55 ani |
|
maximilian
O.K! De-al nostru
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
|
|
Ganduri
Versuri canta Gandul tremura Apa-i adanca
_______________________________________ Scriu deci exist mjn
|
|
| pus acum 20 ani |
|
maximilian
O.K! De-al nostru
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
|
|
Ape adanci
Aripi zboara Piatra sparge Adanca liniste
_______________________________________ Scriu deci exist mjn
|
|
| pus acum 20 ani |
|
maximilian
O.K! De-al nostru
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
|
|
Ganduri bune
Floarea magnoliei Aurora boreala Bucuria gandului
_______________________________________ Scriu deci exist mjn
|
|
| pus acum 20 ani |
|
maximilian
O.K! De-al nostru
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
|
|
Calm
Albul florilor de cais Verdele firului de iarba Sunete muzica de pian
_______________________________________ Scriu deci exist mjn
|
|
| pus acum 20 ani |
|
maximilian
O.K! De-al nostru
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
|
|
Tristete
Toamna aramie A trecut pe la ureche Frunze cazande
_______________________________________ Scriu deci exist mjn
|
|
| pus acum 20 ani |
|
maximilian
O.K! De-al nostru
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
|
|
A canta
Ciocarlia canta Izvorul murmura Pana mea scrie
_______________________________________ Scriu deci exist mjn
|
|
| pus acum 20 ani |
|
maximilian
O.K! De-al nostru
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
|
|
Rost
Floarea-i dragoste Frunza-i iubire Radacina pamant
_______________________________________ Scriu deci exist mjn
|
|
| pus acum 20 ani |
|
maximilian
O.K! De-al nostru
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 113
|
|
Fruntea pe umarul meu La deal dar si la vale sa-l lasi De vrei impreuna A merge Prin praful de stele Eu te astept Fruntea sa-ti lasi Pe umarul meu Sa tremuri de frig Pe umarul meu De caldura sa suferi Langa pieptul meu Florile sa le culegi Dintre buzele mele Primavara Iar toamna sa vezi Culoarea In oglinda ochilor mei
_______________________________________ Scriu deci exist mjn
|
|
| pus acum 20 ani |
|
mnovicov
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
|
|
Piatra rotunjeste Vantul bate din aripi Izvorul curgand
_______________________________________ A scrie inseamna a respira! mnov
|
|
| pus acum 20 ani |
|
mnovicov
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
|
|
Foarfeca croieste Zborul prabuseste Verdele lumii
_______________________________________ A scrie inseamna a respira! mnov
|
|
| pus acum 20 ani |
|
mnovicov
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
|
|
Steaua alearga Noapte cernita Ziua odihneste
_______________________________________ A scrie inseamna a respira! mnov
|
|
| pus acum 20 ani |
|
blueapple
Moderator
 Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
|
|
Din nou ma vad nevoita sa iti spun ca ceea ce scrii sunt simple ganduri,nu haiku-uri.Nu respecta gradarea tematicii abordate de haiku in general(natura),verbul ultim din gandul:
"Piatra rotunjeste Vantul bate din aripi Izvorul curgand"- trebuie sa fie la prezent,nici numarul de silabe.
Daca vrem sa scriem haiku-uri sau sonete,sau alte forme cu o structura fixa,impusa de specificul fiecareia atunci le respectam regula.
_______________________________________ "Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)
|
|
| pus acum 20 ani |
|
mnovicov
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
|
|
De acord Si unde fac o crima? Nu vad de ce nu as putea scrie cum vreau eu Nu iti place, nu citesti, nu te obliga nimeni ! Clar ! ?
_______________________________________ A scrie inseamna a respira! mnov
|
|
| pus acum 20 ani |
|
blueapple
Moderator
 Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
|
|
Foarte clar.Problema este ca imi place si voi continua sa citesc. :limba: :nod:
_______________________________________ "Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)
|
|
| pus acum 20 ani |
|
Theodora49
Membru nou
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2
|
|
:wink2:Mi-a placut mult .."Fruntea pe umarul meu...." super....
|
|
| pus acum 20 ani |
|