Cafeneaua din colt
Forum de discutii libere ! Creatie literara - poezie - proza Aparat critic Prezentare de literatura Arta Arta plastica- Arhitectura Teatrul - Cinema - Televiziune Muzica
Lista Forumurilor Pe Tematici
Cafeneaua din colt | Reguli | Inregistrare | Login

POZE CAFENEAUA DIN COLT

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Lolo pe Simpatie
Femeie
24 ani
Galati
cauta Barbat
25 - 52 ani
Cafeneaua din colt / Despre ceea ce doriti / Criză sau război ? ( in numele holocaustului ) Moderat de blueapple
Autor
Mesaj Pagini: 1
Emma Brad
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 12
Ieri, 13 iulie 2006, Israelul bombardează aeroportul din capitala Libanului. Trei piste si magazia de combustibil au fost distruse după ce în urma cu peste 25 de ani aceeasi armată transforma Beirutul într-o capitală sub ruine.
Tot ieri, statul Israelian asediază acelaşi oraş care abia reuşise să se ridice din moloz. Aeroportul internaţional este închis pentru prima dată după 25 de ani. Pană în prezent sunt peste şaizeci de morţi în rândurile civililor libanezi dintre care cinsprăzece sunt copii.
Posturile de televiziune romaneşti transmit comentariile părţii israelite pe marginea conflictului Israelian-Libanez care de fapt nu există. De când cu aderarea, mass-media românescă uită să facă diferenţa între atac şi aparare.
Israelul pozează în victimă având simpatia oficialilor de la washington în timp ce bombardează Beirutul ucigând zeci de civili şi rănind alte câteva sute. Autostrada care face legătura cu Damasc este distrusă făcându-se astfel imposibilă salvarea miilor de vieţi nevinovate care caută refugiu din calea bombelor.
Azi Israelul asediază oraşele mici din sudul Beirutului unde nu există adăpostri împotriva raidurilor aeriene. Oamenii se refugiază în propriile locuinţe sperând că blocurile nu vor fi ţinta invadatorilor.
Mii de oameni, printre care şi români, sunt condamnaţi la moarte sigură de o forţă militară care susţine că nu a declarat război Libanului.
Oficialităţile israelite motivează atacurile aeriene şi maritime, ( iar în fundând şi terestre) drept o criză între Israel şi gruparea teroristă Hezbollah. ÃŽn ciuda acestor afirmaţii Israelul bombardează teritoriul Libanez. Conflictul dintre Israel şi gruparea şiită Hezbollah implică locuitorii Libanului într-un război pe care nu-l acceptă şi nici nu-l poartă.
Oficialii de la washington susţin cauza Israelului şi probabil vor interveni cu forţe armate în susţinerea si protejarea acestora.

Concluzii?
Vom asista la un alt act de "caritate" din partea americanilor, identic cu cel din Irak
Si toate astea in numele holocaustului !


_______________________________________
Lumea!_acest personaj colectiv si istet foc nu are intotdeauna dreptate!

pus acum 19 ani
   
Emma Brad
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 12
poporul lui Dumnezeu sau nazisti ?
din cate se poate observa, poporul evreu se transforma în nazisti şi instaleaza teroarea in randul libanezilor,practic fara nici un motiv.Asa cum declara oficialii israeliti, poporul evreu nu este in razboi cu poporul arab . Ei sustin ca exista doar o ctriza intre israel, poporul lui dumnezeu, si gruparea siita hezbollah.Cum va suna asta?


_______________________________________
Lumea!_acest personaj colectiv si istet foc nu are intotdeauna dreptate!

pus acum 19 ani
   
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
Ce spui  domnule  ?  Fara motiv  ?
De  ce  nu  te  duci  tu  sa  traiesti  in  nordul  Israelui  sub  permanentele  bombardament  ale  Hezbillah  ?
  Inainte  de a  aracul  Israelui  Hezbollah  a  atacat  Israelul  a  omorat  trei  soldati  (pe  teritoriul  israelian) si   rapit  doi

O  sa  imi  spui  ca  Hezbollah-ul  nu  este Libanul
Dar  de  ce  Libanul  le permite  existenta  pe  teritoriul  lui,  de  ce  Libanul  are  trei  ministri  Hezbollah ?
De  ce  Libanul   admite  ca  Israelul  sa  fie  atacat  in  mod  terorist de  catre Hezbollah  , de  pe  teritoriul  Libanului  ?
E  o  veche  gaselnita  araba (inca  de  pe  vremea  Razboaielor  de  pe  teritoriul  Spaniei)  a  a  pune  pe  altii  sa  faca  in  locul  lor,  iar  ei  sa  spuna   linistiti  "  Nu  suntem  noi  de  vina  "


_______________________________________
A  scrie  inseamna  a   respira!
mnov

pus acum 19 ani
   
Emma Brad
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 12
zici ca pentru doi soldati, armata israeliana este indreptatita sa ucida civili in mare parte femei si copii?
Statele unite si-a propus sa stearga lumea araba ( mai exact musulmanii) de pe fata pamantului , tot asa cum Hitler si-a propus, cu cateva decenii in urma, sa nu ramana urma de evreu pe pamant
.Asta nu o zic doar eu. Citeste forumurile romanesti ( spre ex  sau ) si poate vei intelege.
Diferenta dintre nazisti si americanii, care sunt de fapt in spatele armatei israeliene, este ca nazistii si-au facut singuri treaba murdara.
Hezbollah sunt palestinieni deveniti persoane non-grata in tara lor. Izgoniti, impreuna cu familiile, acestia au cerut azil politic in liban. Ce stat nu ar fi induiosat de lacrimile micutilor ce plang de foame in bratele femeilor siite? Libanul le-a oferit cetatenie si un colt de paine asa cum oricare alt stat ar fi facut.Azi, libanul nu riposteaza pt k nu are cu ce. Hezbollah a devenit o forta armata sponsorizata de armate straine .A devenit atat de puternic incat are oameni  pana si in parlamentul libanez.
cat despre israel, el a invatat de la hitler cum sa ucida


_______________________________________
Lumea!_acest personaj colectiv si istet foc nu are intotdeauna dreptate!

pus acum 19 ani
   
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
Auzi  Emma  !  Daca  esti  anti -evrei  (nu  pot  zice  antisemita  ca  si  arabi  sunt  semiti) atunci  spune-o 
Altfel  spus  mai  citeste  un  pic  de  istorie 
Tin  sa  te  anunt  ca  Bosnia ,  Albania,  Kosovo  sunt  state  musulmane  si  dupa  cat  stiu  eu  Statele Unite  le-au  sprijimit  Asa  ca  teoria  ca  Statele  Unite  (care  are  cca  36  mil  de  musulmani)  vrea  sa  stearga  lumea  musulmana  este mai  mult  decat  o  bizarerie
In rest  pune  capul  la  contributie  si  spune  ca ai  face  tu ,  daca  ai  fi  un  popor  de  4  mil  de  oameni  ,  agresat  permanent  si  terorizat  de  200 mil.  de  arabi  care  vor  sa  te  stearga  de  pe suprafata  pamantului  Afara  de  Egipt  si  Iordania  nici  un  stat  musulman  nu  vrea  sa  recunoasca  existenta  statului  Israel    Asa  ca  de  fiecare  data  cand  ei  ataca  Israelul  (  cum  o  face  Hezbolahul  permanent)  ei  spun  ca  ei  nu  au  agresat  pe  nimeni 
Dar  astea  sunt  amanunte  nesemnificative ,  nu-i  asa  ?  Dar  cand  arabi  omoara  cu  bombe  zeci  si  sute  de  persoane  in  Israel  in  atentate  teroriste   atunci  de  ce  nu  te  revolti  Dar  ca  arabii  (Hezbollahul  ,  nu  toti  arabi  )  ataca  cu  rachete  localitati  pasnice  din  Israel   de  ce  nu  te  revolti  ?  Stiai  ca  ficare  casa  din Israel  are  in  componenta  un  bunker  anti  bombardament (obligatoriu)  De a ceea  nu  mor  oameni  in  Israel  nu  fiindca  Hezbollahul   nu  ar bombarda    Si  crezi  ca  ei  si-au  facut  bunker  in  fiecare  casa  de  bine  ?  Mai  intreaba  si  mai  afla  si  abia  dupa  aceea  apuca-te  sa  acuzi


_______________________________________
A  scrie  inseamna  a   respira!
mnov

pus acum 19 ani
   
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
In  plus ca  sa  stii  foarte bine  Hezbollah  -  nu  sunt  palestinieni  Palestinienii  sunt  suniti  Hezbollah  sunt  siiti -   si  sunt  majoritatea  iranieni si  sirieni
De aceea  in  razboiul  civil  din  Liban  Hezbollah  iau  adus  pe  sirieni  care  au  ocupat  Libanul  vreo  15  ani  !  Asta a  facut  Hezbollahul  pentru  Liban


_______________________________________
A  scrie  inseamna  a   respira!
mnov

pus acum 19 ani
   
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
Iar  pe  de  alta  parte  Emma  discutam  cu  argumente  tot  ceea  ce  vrei  tu    Dar  pe  acest  forum  nu  scrii  fraze  de  genul  moarte  criminalilor

P.S In  plus  sa  stii  ca  in al  doilea  razboi  mondial  -   Tarile  araba  -  Irakul  si  Siria  au  fost  aliatele  nazistilor 
Dar asta  este  (recunosc )  o  cu  totul  alta  poveste

Daca  vrei  cinstit  sa  afli  povestea  ,  dar  cinstit  si  fara  partinire  -   citeste te  rog  istoria  nasterii  statului  Israel  si   a  statului Palestina  (pe  care  l-au  refuzat  arabii)  si  apoi  vorbim  corect  cu  argumentele  pe  masa 

Daca esti o  admiratoare  fanatica  a  cauzei  arabe  (dreptul  tau  nu  am  ce  zice)  atunci  te  rog  evita  pe  viitor  asemenea  subiecte  pe  acest  forum


_______________________________________
A  scrie  inseamna  a   respira!
mnov

pus acum 19 ani
   
blueapple
Moderator

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
Acelasi text postat aici de Emma Brad l-am intalnit si pe alt site cunume asemanator.Si acolo i s-a explicat doamnei care este situatia.Ramane la latitudinea ei sa inteleaga sau nu situatia.
Care este scopul tau Emma Brad? Jignirea unui popor,agitarea spiritelor cu tot dinadinsul?
Asa cum a spus si mnovicov repet aceeasi rugaminte: evita asemenea subiecte pe acest forum.Multumesc pentru intelegere.


_______________________________________
"Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)

pus acum 19 ani
   
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
Ca  mi-am a dus  aminte  Fundamentalistii  din  Bosnia   l-au  captat  pe  tanarul  acela  din  Timisoara  si  l-au  convins  sa  puna  o  bomba
Si  asta  face  parte  tot  din  pacea pe  care  o  prpovaduiesc  arabii  Nu  e  asa  ?
Hai  sa  fim  serioasi  ! 
In  Israel  zilnic  mor  oameni  din  cauza  bombardamentelor  teroriste  si  a  atentatelor  teroriste
Si  mor  sii  copii  si  mor  si  batrani
Dar  nimeni  nu  se  gandeste la  acestia 
Hai  sa  le plangem  numai  arabilor de  mila
Dar  ca  un  popor  poate  fi  sters  de  pe  suprafata  pamantului  (cum  vrea  presedintele   siit  al  Iranului  -  tot  siit  ca  si  Hezbollahul)  asat nu  deranjeaza  persoane  ca  tine  Emma  ?  Si poate  fi  sters  fiindca  dumnealor  nu  vor  sa  il  recunoasca
Dimineata  vin  la  slujba  in  Israel  sa  castige  o  paine ,  air  seara  (cand  se  intorc  acasa  in  Gaza  sau in  Liban)  arunca  in  acelasi  Israel  cu  rachete
Cam a sat  este  ceea  ce  fac  acolo
IMi  apre  rau  Emma  dar  esti  influentata  incorect    Corect  ar  fi  fost  intai  sa  afli  intreaga  istorie  ,  sa  afli  despre  absolut  toate suferintele  si  abea  apoi  sa  judeci


_______________________________________
A  scrie  inseamna  a   respira!
mnov

pus acum 19 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la