Cafeneaua din colt
Forum de discutii libere !
Creatie literara - poezie - proza
Aparat critic
Prezentare de literatura
Arta
Arta plastica- Arhitectura
Teatrul - Cinema - Televiziune
Muzica
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
Cafeneaua din colt | Reguli | Inregistrare | Login
POZE CAFENEAUA DIN COLT
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: Lolo pe Simpatie
 | Femeie 24 ani Galati cauta Barbat 25 - 52 ani |
|
Emma Brad
Membru nou
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 12
|
|
Ieri, 13 iulie 2006, Israelul bombardează aeroportul din capitala Libanului. Trei piste si magazia de combustibil au fost distruse după ce în urma cu peste 25 de ani aceeasi armată transforma Beirutul într-o capitală sub ruine. Tot ieri, statul Israelian asediază acelaşi oraş care abia reuşise să se ridice din moloz. Aeroportul internaţional este închis pentru prima dată după 25 de ani. Pană în prezent sunt peste şaizeci de morţi în rândurile civililor libanezi dintre care cinsprăzece sunt copii. Posturile de televiziune romaneşti transmit comentariile părţii israelite pe marginea conflictului Israelian-Libanez care de fapt nu există. De când cu aderarea, mass-media românescă uită să facă diferenţa între atac şi aparare. Israelul pozează în victimă având simpatia oficialilor de la washington în timp ce bombardează Beirutul ucigând zeci de civili şi rănind alte câteva sute. Autostrada care face legătura cu Damasc este distrusă făcându-se astfel imposibilă salvarea miilor de vieţi nevinovate care caută refugiu din calea bombelor. Azi Israelul asediază oraşele mici din sudul Beirutului unde nu există adăpostri împotriva raidurilor aeriene. Oamenii se refugiază în propriile locuinţe sperând că blocurile nu vor fi ţinta invadatorilor. Mii de oameni, printre care şi români, sunt condamnaţi la moarte sigură de o forţă militară care susţine că nu a declarat război Libanului. Oficialităţile israelite motivează atacurile aeriene şi maritime, ( iar în fundând şi terestre) drept o criză între Israel şi gruparea teroristă Hezbollah. ÃŽn ciuda acestor afirmaţii Israelul bombardează teritoriul Libanez. Conflictul dintre Israel şi gruparea şiită Hezbollah implică locuitorii Libanului într-un război pe care nu-l acceptă şi nici nu-l poartă. Oficialii de la washington susţin cauza Israelului şi probabil vor interveni cu forţe armate în susţinerea si protejarea acestora.
Concluzii? Vom asista la un alt act de "caritate" din partea americanilor, identic cu cel din Irak Si toate astea in numele holocaustului !
_______________________________________ Lumea!_acest personaj colectiv si istet foc nu are intotdeauna dreptate!
|
|
| pus acum 19 ani |
|
Emma Brad
Membru nou
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 12
|
|
poporul lui Dumnezeu sau nazisti ? din cate se poate observa, poporul evreu se transforma în nazisti şi instaleaza teroarea in randul libanezilor,practic fara nici un motiv.Asa cum declara oficialii israeliti, poporul evreu nu este in razboi cu poporul arab . Ei sustin ca exista doar o ctriza intre israel, poporul lui dumnezeu, si gruparea siita hezbollah.Cum va suna asta?
_______________________________________ Lumea!_acest personaj colectiv si istet foc nu are intotdeauna dreptate!
|
|
| pus acum 19 ani |
|
mnovicov
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
|
|
Ce spui domnule ? Fara motiv ? De ce nu te duci tu sa traiesti in nordul Israelui sub permanentele bombardament ale Hezbillah ? Inainte de a aracul Israelui Hezbollah a atacat Israelul a omorat trei soldati (pe teritoriul israelian) si rapit doi
O sa imi spui ca Hezbollah-ul nu este Libanul Dar de ce Libanul le permite existenta pe teritoriul lui, de ce Libanul are trei ministri Hezbollah ? De ce Libanul admite ca Israelul sa fie atacat in mod terorist de catre Hezbollah , de pe teritoriul Libanului ? E o veche gaselnita araba (inca de pe vremea Razboaielor de pe teritoriul Spaniei) a a pune pe altii sa faca in locul lor, iar ei sa spuna linistiti " Nu suntem noi de vina "
_______________________________________ A scrie inseamna a respira! mnov
|
|
| pus acum 19 ani |
|
Emma Brad
Membru nou
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 12
|
|
zici ca pentru doi soldati, armata israeliana este indreptatita sa ucida civili in mare parte femei si copii? Statele unite si-a propus sa stearga lumea araba ( mai exact musulmanii) de pe fata pamantului , tot asa cum Hitler si-a propus, cu cateva decenii in urma, sa nu ramana urma de evreu pe pamant .Asta nu o zic doar eu. Citeste forumurile romanesti ( spre ex sau ) si poate vei intelege. Diferenta dintre nazisti si americanii, care sunt de fapt in spatele armatei israeliene, este ca nazistii si-au facut singuri treaba murdara. Hezbollah sunt palestinieni deveniti persoane non-grata in tara lor. Izgoniti, impreuna cu familiile, acestia au cerut azil politic in liban. Ce stat nu ar fi induiosat de lacrimile micutilor ce plang de foame in bratele femeilor siite? Libanul le-a oferit cetatenie si un colt de paine asa cum oricare alt stat ar fi facut.Azi, libanul nu riposteaza pt k nu are cu ce. Hezbollah a devenit o forta armata sponsorizata de armate straine .A devenit atat de puternic incat are oameni pana si in parlamentul libanez. cat despre israel, el a invatat de la hitler cum sa ucida
_______________________________________ Lumea!_acest personaj colectiv si istet foc nu are intotdeauna dreptate!
|
|
| pus acum 19 ani |
|
mnovicov
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
|
|
Auzi Emma ! Daca esti anti -evrei (nu pot zice antisemita ca si arabi sunt semiti) atunci spune-o Altfel spus mai citeste un pic de istorie Tin sa te anunt ca Bosnia , Albania, Kosovo sunt state musulmane si dupa cat stiu eu Statele Unite le-au sprijimit Asa ca teoria ca Statele Unite (care are cca 36 mil de musulmani) vrea sa stearga lumea musulmana este mai mult decat o bizarerie In rest pune capul la contributie si spune ca ai face tu , daca ai fi un popor de 4 mil de oameni , agresat permanent si terorizat de 200 mil. de arabi care vor sa te stearga de pe suprafata pamantului Afara de Egipt si Iordania nici un stat musulman nu vrea sa recunoasca existenta statului Israel Asa ca de fiecare data cand ei ataca Israelul ( cum o face Hezbolahul permanent) ei spun ca ei nu au agresat pe nimeni Dar astea sunt amanunte nesemnificative , nu-i asa ? Dar cand arabi omoara cu bombe zeci si sute de persoane in Israel in atentate teroriste atunci de ce nu te revolti Dar ca arabii (Hezbollahul , nu toti arabi ) ataca cu rachete localitati pasnice din Israel de ce nu te revolti ? Stiai ca ficare casa din Israel are in componenta un bunker anti bombardament (obligatoriu) De a ceea nu mor oameni in Israel nu fiindca Hezbollahul nu ar bombarda Si crezi ca ei si-au facut bunker in fiecare casa de bine ? Mai intreaba si mai afla si abia dupa aceea apuca-te sa acuzi
_______________________________________ A scrie inseamna a respira! mnov
|
|
| pus acum 19 ani |
|
mnovicov
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
|
|
In plus ca sa stii foarte bine Hezbollah - nu sunt palestinieni Palestinienii sunt suniti Hezbollah sunt siiti - si sunt majoritatea iranieni si sirieni De aceea in razboiul civil din Liban Hezbollah iau adus pe sirieni care au ocupat Libanul vreo 15 ani ! Asta a facut Hezbollahul pentru Liban
_______________________________________ A scrie inseamna a respira! mnov
|
|
| pus acum 19 ani |
|
mnovicov
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
|
|
Iar pe de alta parte Emma discutam cu argumente tot ceea ce vrei tu Dar pe acest forum nu scrii fraze de genul moarte criminalilor
P.S In plus sa stii ca in al doilea razboi mondial - Tarile araba - Irakul si Siria au fost aliatele nazistilor Dar asta este (recunosc ) o cu totul alta poveste
Daca vrei cinstit sa afli povestea , dar cinstit si fara partinire - citeste te rog istoria nasterii statului Israel si a statului Palestina (pe care l-au refuzat arabii) si apoi vorbim corect cu argumentele pe masa
Daca esti o admiratoare fanatica a cauzei arabe (dreptul tau nu am ce zice) atunci te rog evita pe viitor asemenea subiecte pe acest forum
_______________________________________ A scrie inseamna a respira! mnov
|
|
| pus acum 19 ani |
|
blueapple
Moderator
 Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
|
|
Acelasi text postat aici de Emma Brad l-am intalnit si pe alt site cunume asemanator.Si acolo i s-a explicat doamnei care este situatia.Ramane la latitudinea ei sa inteleaga sau nu situatia. Care este scopul tau Emma Brad? Jignirea unui popor,agitarea spiritelor cu tot dinadinsul? Asa cum a spus si mnovicov repet aceeasi rugaminte: evita asemenea subiecte pe acest forum.Multumesc pentru intelegere.
_______________________________________ "Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)
|
|
| pus acum 19 ani |
|
mnovicov
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1421
|
|
Ca mi-am a dus aminte Fundamentalistii din Bosnia l-au captat pe tanarul acela din Timisoara si l-au convins sa puna o bomba Si asta face parte tot din pacea pe care o prpovaduiesc arabii Nu e asa ? Hai sa fim serioasi ! In Israel zilnic mor oameni din cauza bombardamentelor teroriste si a atentatelor teroriste Si mor sii copii si mor si batrani Dar nimeni nu se gandeste la acestia Hai sa le plangem numai arabilor de mila Dar ca un popor poate fi sters de pe suprafata pamantului (cum vrea presedintele siit al Iranului - tot siit ca si Hezbollahul) asat nu deranjeaza persoane ca tine Emma ? Si poate fi sters fiindca dumnealor nu vor sa il recunoasca Dimineata vin la slujba in Israel sa castige o paine , air seara (cand se intorc acasa in Gaza sau in Liban) arunca in acelasi Israel cu rachete Cam a sat este ceea ce fac acolo IMi apre rau Emma dar esti influentata incorect Corect ar fi fost intai sa afli intreaga istorie , sa afli despre absolut toate suferintele si abea apoi sa judeci
_______________________________________ A scrie inseamna a respira! mnov
|
|
| pus acum 19 ani |
|