Cafeneaua din colt
Forum de discutii libere ! Creatie literara - poezie - proza Aparat critic Prezentare de literatura Arta Arta plastica- Arhitectura Teatrul - Cinema - Televiziune Muzica
Lista Forumurilor Pe Tematici
Cafeneaua din colt | Reguli | Inregistrare | Login

POZE CAFENEAUA DIN COLT

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Laura Petrei pe Simpatie.ro
Femeie
24 ani
Braila
cauta Barbat
27 - 65 ani
Cafeneaua din colt / Poezii Mihnea Mihai / Noi suntem, Doamne, stele trecatoare Moderat de blueapple
Autor
Mesaj Pagini: 1
mihneamihai
Membru incepator

Din: Craiova
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 70
Noi suntem, Doamne, stele trecatoare
In cautarea marii fericirii,
Suntem minunea dulce care moare
In barca cu destine-a nemuririi

Noi suntem, Doamne, intrebari rebele
In marea trecere spre vesnicie
Si suntem, doamne, cazatoare stele
Din nesfarsita ta imparatie

Si suntem frunze galbene purtate
Pe magice coclauri pamantene
De vanturi, ploi, si pribegiri de soarte
De nazuinte trecatoare sau perene.

Noi suntem, Doamne, lacrimile tale
Cand nu-ntelegem legile naturii
Dezlantuite-n nesfarsita cale
Ce o urmam in numele iubirii.

Noi, Doamne, in altarele preasfinte
Iti imploram puterea ta divina
Ca sa putem sa mergem inainte
Pe calea ta scaldata de lumina

Iar daca, Doamne, nu-ntelegem calea
Pe care tu ne duci in vesnicie
Noi te rugam ca sa ne-arati cararea
Menirii noastre-n marea reverie

Si-atunci in sufletele noastre triste
Prin rugaciuni perene si curate
Noi te rugam, preabunule parinte
Sa ne feresti de spatii-ntunecate.

Mihail Buricea, Craiova


_______________________________________
Exist pentru ca asa s-a intamplat!

pus acum 20 ani
   
blueapple
Moderator

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
E frumoasa ideea poeziei dar fără supărare mai trebuie prelucrată. Rimele din strofa 2-versurile 2 si 4 -rup melodicitatea poeziei.

Versul"Noi te rugam ca sa ne-arati cararea"-suna greoi in contextul strofei a 6-a.

Sper sa nu deranjeze cele cateva observatii.

Cu rewspect,AnnMar.


_______________________________________
"Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)

pus acum 20 ani
   
mihneamihai
Membru incepator

Din: Craiova
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 70
Noi suntem, Doamne, intrebari rebele
In scurgerea de vreme-ntamplatoare
Si suntem, Doamne, cazatoare stele
In marea trecere sub sfantul soare

si versul amendat:

Noi te rugam sa ne arati cararea

It is ok so? :(


_______________________________________
Exist pentru ca asa s-a intamplat!

pus acum 20 ani
   
blueapple
Moderator

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
Rugaminte: Transcrie poezia modificata.

( So and so... :D )


_______________________________________
"Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)

pus acum 20 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la