Cafeneaua din colt
Forum de discutii libere !
Creatie literara - poezie - proza
Aparat critic
Prezentare de literatura
Arta
Arta plastica- Arhitectura
Teatrul - Cinema - Televiziune
Muzica
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
Cafeneaua din colt | Reguli | Inregistrare | Login
POZE CAFENEAUA DIN COLT
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: Laura Petrei pe Simpatie.ro
 | Femeie 24 ani Braila cauta Barbat 27 - 65 ani |
|
mihneamihai
Membru incepator
 Din: Craiova
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 70
|
|
Noi suntem, Doamne, stele trecatoare In cautarea marii fericirii, Suntem minunea dulce care moare In barca cu destine-a nemuririi
Noi suntem, Doamne, intrebari rebele In marea trecere spre vesnicie Si suntem, doamne, cazatoare stele Din nesfarsita ta imparatie
Si suntem frunze galbene purtate Pe magice coclauri pamantene De vanturi, ploi, si pribegiri de soarte De nazuinte trecatoare sau perene.
Noi suntem, Doamne, lacrimile tale Cand nu-ntelegem legile naturii Dezlantuite-n nesfarsita cale Ce o urmam in numele iubirii.
Noi, Doamne, in altarele preasfinte Iti imploram puterea ta divina Ca sa putem sa mergem inainte Pe calea ta scaldata de lumina
Iar daca, Doamne, nu-ntelegem calea Pe care tu ne duci in vesnicie Noi te rugam ca sa ne-arati cararea Menirii noastre-n marea reverie
Si-atunci in sufletele noastre triste Prin rugaciuni perene si curate Noi te rugam, preabunule parinte Sa ne feresti de spatii-ntunecate.
Mihail Buricea, Craiova
_______________________________________ Exist pentru ca asa s-a intamplat!
|
|
| pus acum 20 ani |
|
blueapple
Moderator
 Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
|
|
E frumoasa ideea poeziei dar fără supărare mai trebuie prelucrată. Rimele din strofa 2-versurile 2 si 4 -rup melodicitatea poeziei.
Versul"Noi te rugam ca sa ne-arati cararea"-suna greoi in contextul strofei a 6-a.
Sper sa nu deranjeze cele cateva observatii.
Cu rewspect,AnnMar.
_______________________________________ "Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)
|
|
| pus acum 20 ani |
|
mihneamihai
Membru incepator
 Din: Craiova
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 70
|
|
Noi suntem, Doamne, intrebari rebele In scurgerea de vreme-ntamplatoare Si suntem, Doamne, cazatoare stele In marea trecere sub sfantul soare
si versul amendat:
Noi te rugam sa ne arati cararea
It is ok so? :(
_______________________________________ Exist pentru ca asa s-a intamplat!
|
|
| pus acum 20 ani |
|
blueapple
Moderator
 Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 765
|
|
Rugaminte: Transcrie poezia modificata.
( So and so... :D )
_______________________________________ "Sorbi cupa vieţii.Dar când sorbi,/Pe dalbele-i chenare,/Din ochii-nchişi,din ochii orbi,/Curg lacrimile-amare." (Cupa vieţii-Lermontov)
|
|
| pus acum 20 ani |
|